حرف های پراکنده GitHub
حرف های پراکنده Rss

ISR038

نوشته شده توسط بیژن | در دسته الکترونیک, مهندسی برق | نوشته شده در ۲۵-۰۴-۱۳۹۷

۰

یه پست دیگه رو Allegro. این پست تقریبا به فاصله یک سال از تصمیم من به استفاده از Allegro هست امیدوارم حاوی اطلاعات مفیدی باشه. بصورت خلاصه اگه بخوام یه مقایسه برم بین Altium و Allegro تفاوت ها چشم گیره. درسته Pin Swap تو Allegro فاجعس. درسته هنوز ISR037 باگ شورتکات داره(چرا؟) و ISR038 هم هنوز روی نت پیدا نمی شه ولی تو یک کلام Allegro بی نظیره! از بهترین feature هاش روتینگ multi داشتن command line قابلیت Via Array و dynamic shape هست که نسبت به Altium قابل مقایسه نیست. البته من نحوه assign net کردن Altium توی power plane رو به Allegro ترجیح می دم اما بدون شک از سوییچ کردنم به Allegro راضیم. در ادامه tweak های ریزی که به نظرم می تونه Allegro رو بهبود ببخشه بطور خلاصه آوردم.

■ Double Measument

بیشتر اوقات نیاز هست که فاصله بین دو نقطه رو توی واحد mils یا mm داشته باشیم. برای روشن کردن این feature از منوی setup گزینه User Preferences رو بزنیند. در دیالوگ باز شده عبارت measure رو سرچ کنید و بقیش هم که تو عکس معلومه

■ Echo Mode

همیشه وقت یکی از مهمترین دارایی های بشر بوده. Allegro با استفاده از alias و funckey اجازه تعریف command و شورتکات های جدید رو می ده. echo mode بهتون اجازه می ده هر کاری رو که انجام می دید در پنجره command ببینید بنابراین می تونید هر کاری رو که انجام می دین command اش رو ذخیره کنید. script اش کنید و از شر کارهای تکراری خلاص شید. برای فعال سازی echo mode کافیه scriptmode +e رو اجرا کنید. راه جل دیگه استفاده از recorder هست که تمام کارهایی رو که انجام می دید داخل یک scr فایل، ذخیره می کنه. با این حال من echo رو بیشتر می پسندم.

■ ENV File

فایل env مثل همون bashrc خودمون تو لینوکس، قبل از باز شدن command line اجرا می شه. در نتیجه با اضافه کردن funckey ها می تونید شورتکات ها رو داخل ذخیره کنید. آدرسش رو PC من هست

C:\Users\Bijan\AppData\Roaming\SPB_Data\pcbenv\env

■ Toggle

نکته بعدی toggle هست. فرض کنید شما دارید یه قطعه رو place می کنید. قطعا grid مناسب می تونه شما رو کلا از شر alignment های لعنتی خلاص کنه. اما set کردن grid های بزرگ باعث می شه در placement قطعات کوچک تر آزادی عملتون از بین بره. خب همونطور که حدس می زنید اگه بشه بین size های مختلف toggle کرد عالیه. از شاهکار بودن allegro اینه که تو این مورد هم تنهاتون نگذاشته و یه دستور داره به نام settoggle که واقعا ثابت می کنه Allegro برخلاف ظاهر داغونش چقدر کامل و توپر هست.

■ Script

فرضا این داستان toggle کردن grid رو می خواید script کنید.

C:\Cadence\SPB_17.2\share\local\pcb\scripts

مثلا یه دوست خوبی یه script نوشته برا set کردن grid به نام

scriptmode +invisible
setwindow pcb
define grid
setwindow form.grid
FORM grid non_etch non_etch_x_grids $gridvalue
FORM grid non_etch non_etch_y_grids $gridvalue
FORM grid all_etch all_etch_x_grids $gridvalue
FORM grid all_etch all_etch_y_grids $gridvalue
FORM grid done

■ Bijoos Config

خب می رسیم به بخش پایانی. فایل زیر شورتکات ها + تنظیمات من رو به عنوان Env فایل آوردم. دکمه m برای move. دکمه r برای rotate که فقط در حالت move فعال می شه. دکمه d برای done. دکمه Esc برای … معلومه! دکمه a فعلا برای via array. دکمه p وارد شدن به mode برای placement برای گرفتن قطعه روی شماتیک و place روی pcb. دکمه del برای … دکمه b برای پاک کردن rat های یک نت خاص. دکمه c برای copy و u هم برای unplace کردن. دکمه o حین routing نوع اتصال رو toggle می کنه. دکمه t هم می بره تو حالت route مثل p t آلتیوم. دکمه g تغییر grid size که بالا گفتم. دکمه s حرکت دادن یک ترک بدون قطع شدن.

source $TELENV

### User Preferences section
### This section is computer generated.
### Please do not modify to the end of the file.
### Place your hand edits above this section.
###
set undo_depth = 25
unset wheel_zoom_center
unset viewer_useoglgraphics
set display_thintext
unset infinite_cursor_bug_nt
set designhdl_pan
set showmeasure_altunits = millimeters
set datatips_fixedpos
set focus_followmouse = anywhere
set datatips_delay = 100
set custom_datatip_remove_delay = 2000
set allegro_history = 1000
set autosave
set autosave_time = 10
set appmode = generaledit
set roaminc = 256
set padpath = $padpath C:/Home/SVN/PNA/Footprints/0pads
set psmpath = $psmpath C:/Home/SVN/PNA/Footprints/0footprints/
set devpath = $devpath C:/Home/SVN/PNA/Footprints/0footprints/

funckey a 'add_viaarray; setwindow form.mini;
 FORM mini availablenetslist GND_D;setwindow pcb'
funckey b 'unrats net'
funckey c 'copy'WF
funckey d 'done; setwindow pcb'
funckey f 'create fanout'
funckey g 'settoggle gridvalue 1 6.25 12.5;
 replay gridset $gridvalue;echo grid = $gridvalue'
funckey m 'move; setwindow pcb'
funckey n 'pop mirror'
funckey o 'toggle; setwindow pcb'
funckey p 'place manual; FORM plc_manual hide; setwindow pcb'
funckey r 'rotate; setwindow pcb'
funckey s 'slide'  
funckey t 'add connect; setwindow pcb'
funckey u 'unplace component'
funckey v 'rats net'
funckey w 'swap pins'
funckey 1 'settoggle clinevalue NO YES;
 FORM find cline_segs $clinevalue'
funckey 2 'settoggle pinvalue NO YES; FORM find pins $pinvalue'
funckey Esc 'cancel; generaledit'
funckey Del delete
alias ~C copy

■ ISR042

مشکل روانی کننده Allegro باگ مصخرش تو shortcut بود که بعضی وقتا (تقریبا خیلی بیش از بعضی البته) نمی گرفت. تو ISR038 این مشکل حل شده اما تا دیروز من ۴ ماه بود که منتظر این بودم یه خیری ISR بعد از 037 رو بزاره که بالاخره تو EDA365 و بعد کلی فحش ملت چینی که تو رو خدا یکی بزاره اینو بالاخره ISR042 منتشر شد. لینک رو برا downloadly فرستادم و دوستان لطف کردن فرداش آپلود کردن روی سرورشون. الان لحظه بعد تست ISR042 هست که دارم باهاتون حرف می زنم و بعد تست یکی دو ساعته واقعا عالیه. ممنون Allegro ممنون Cadence

 

پ.ن: فیلم funny people رو یبار با ابریش دیدم. و به اصرار من گفتیم بزار بدون subscene ببینیم یکم زبانمون خوب شه. گنده گوزی بزرگی بود. تقریبا هیچی از فیلم نفهمیدیم. فیلمی که وقتی بار دوم دیدم مرده بودم از خنده رو تمامشو دو نقطه خط داشتیم به صفحه زل می زدیم. یکی از تیکه های باحالش اونجاس که Marshal یهو می یاد تو فیلم و تازه اونجاس که می فهمم من چقدر این بشر رو دوست دارم. وقتی دیدم ساعتش رو مچ راسته دیگه دیوونه شدم :)). درک نمی کنید احتمالا چی می گم.