حرف های پراکنده GitHub
حرف های پراکنده Rss

Complex Systems

نوشته شده توسط بیژن | در دسته روزنامه | نوشته شده در ۰۹-۰۲-۱۳۹۷

۱

سیستم های پیچیده یا Complex Systems سیستم های بی در و پیکری هستن که زیادی گندن. خروجیشون معمولا غیر خطیه و مثل یک Giga MIMO شونصد تا ورودی خروجی دارن. از قضا یه رشته داریم به نام مهندسی سیستم های پیچیده که فارغ التحصیل هاش می شینن با مدل سازی سیستم های اقتصادی نقطه اپتیمم یه سیستم رو بدست می یارن. مثلا یه شرکت گنده رو در نظر بگیرید و این مهندس ها با تعریف یه سری rule و بعد دادنش به یه کامپیوتر راهکار ارایه می دن. مثلا

مدل ۱: اگه حقوق کارمندا x درصد افزایش پیدا کنه کیفیت محصول نهایی log x بهتر می شه.

مدل ۲: اگه میزان ساعت کار کردن پشت سر هم x درصد کاهش پیدا کنه بازدهی کارمندا sqrt(x) افزایش پیدا می کنه.

و الی آخر. بعد در نهایت این موجودات بی کار می یان و با الگوریتم های بهینه سازی بهترین نقطه کار سیستم رو در می یارن. کارشون جالبه و علاوه بر جالبی نتیجه کارشون اونقدر سود داره که بصرفه یه دو سه تا از این mainframe های IBM رو براشون خرید.

حالا بیاین ایران رو ببینیم. ایران نابود شده. روز به روز هم میان وصله پینش کنن ولی بد و بدتر می شه. چون ما یه چیزی داریم به نام مجلس. شورا و الی آخر. ایران یه سیستم پیچیدس. دولت می یاد دلار رو با یورو عوض می کنه. یه دلایلی برا این کارش داره اما هیچ سیستمی وجود نداره که چک بشه این کار آیا واقعا ما رو به نقطه optimum نزدیک تر می کنه یا نه. دولت می یاد بودجه فلان سازمان رو به فلان دلیل x درصد کاهش می ده. دلایل هم منطقیه اما هیچکس حواسش نیست با این کار یه چیز دیگه داره خیلی خراب تر می شه.

کشور ما در حال حاضر داره دیمی اداره می شه. هر کی یه نظری می ده که شاید از نقطه نظر اون فرد منطقی هم به نظر برسه اما دلیلی نداره بهترین گام باشه. تا زمانی که سیستم کشور مدل نشه. ریاضی نشه. عدد نشه و نیاد رو کاغذ مستقل از اینکه کی بیاد و کی تصمیم بگیره اوضاع همینه که هس.

من نه پسر وزیرم. نه پسر نماینده مجلس. من یه فرد عادیم با اختیارات خیلی محدود. با پول وقت و امکانات خیلی محدود. انقدر محدود که حتی درجه آزادیم در حد خرید دلار هم نمی رسه و بخاطر همین مدل سازیم خیلی راحت می شه. و بعد این همه سال بالاخره فهمیدم بهترین نقطه اپتیمم من چیزی جز پا گذاشتن جای پای مهدی نیست.

نمی گم من دارم apply می کنم چون نمی کنم یا حداقل فعلا دنبالش نیستم ولی متاسفانه بهترین move من الان همینه. چه بخوام چه نخوام.

نظرات (۱)