حرف های پراکنده GitHub
حرف های پراکنده Rss

تقریبا غیر ممکن

نوشته شده توسط بیژن | در دسته لینوکس, مهندسی برق | نوشته شده در ۰۶-۱۱-۱۳۹۶

۱

یکی از لذت بخش ترین لحظات زندگی می دونین چیه؟ اینه که یه چیزی رو که همه می گن غیر ممکنه رو تو به تنهایی ممکن کنی. و وقتی که آخرش تلاشاتون به ثمر می رسه یه حس فوق العاده ای تو وجودتون می یاد که عمرا نمی تونی برا یکی دیگه توصیفش کنی. دو روزه full time دارم با Silvaco 2016 سر و کله می زنم تا رو Arch بالا بیارمش. Silvaco یکی از برنامه های پایه ای device هست که برا فرایند ساخت IC استفاده می کنن. جدا از اینکه فکر کنم این ترم جدی جدی دارم مشروط می شم اما تصمیم گرفتم حداقل این یه برنامه رو هم بفرستم پیش بقیه برنامه های رزومم تا مثل قبلی ها خاک بخوره. تصمیم گرفتم که بالاخره شروع کنم و مثل همیشه مرحله اول نصب بود و من بیشتر از هر کس دیگه ای می دونستم، نصب کردن یه برنامه به اندازه کار کردن باهاش مهم هست.

می گفتن Silvaco فقط رو RHEL 5 و 6 و 7 نصب می شه. من Arch دارم. یه Arch 2017 با کلی جنگولک بازی های کوچولو. Silvaco 2016 رو از یکی از بچه های ارشد آزمایشگا گرفتم.  فایلش فقط رو eetop هست و یه سری آدم مف خور رفتن از eetop مفت دانلود کردن و الان پولی تو ایران می فروشنش. احتمالا یروز می شینم تو ut و یه قبرستونی برا آدم های گل pirate باز آپلودش می کنم و لینکشو می فرستم برا downloadly. کسی نیاز داشت می تونه کامنت بزاره… شاید اگه زیاد شدن برام اولویت شد.

خب حالا ماجرا چیه. فایل رو باز کردم. صرفا یه extract می خواست و دو تا copy paste ساده. تو نصب لایسنس سرور یه سری مشکلات وجود داره… چون سرور متاسفانه خیلی قدیمیه و برپایه system v نوشتنش. آرچ فک کنم ۴ ۵ سالیه که داره system d استفاده می کنه و سره همین توی نصب سرور error های rc init می خورید که با یه تلاش خیلی کم حل می شن و بالاخره server می یاد بالا. کرکش می کنید. لایسنس رو باید اضافه کنید و register online با یه سری داده چرت می کنید و سرور هم به اصطلاح register می شه. حالا می رید deckbuild رو می یارید بالا. و با دیدن اولین error ورود به کوهی از مصیبت ها رو بهتون تبریک می گم.

صفحه splash screen هه deckbuild می یاد اما بهتون یه ارور چرت به نام

Login to server

Retry: SFLM Programmer Error: This job is not logged in

حالا این error از چی می یاد و از کجاس تقریبا عمرا نمی فهمید ولی بعد ۴ ۵ ساعت ور رفتن تو CSH های داخل برنامه بالاخره با echo گذاشتن فهمیدم که مشکل از اجرا نشدن یا صحیح اجرا نشدن sflm_mon ناشی می شه. متاسفانه libc که مورد نیاز sflm_mon برای اجرای درست هست هم دولوپرهای سوپر مغز silvaco هیچ جا داخل package اشون ارایه ندادن. ldd کردم و لیست library ها رو در آوردم. چاره ای نبود چه دوست داشتم چه نداشتم تنها راه نصب RHEL و برداشتن lib های مورد نیاز از اون جا بود.

جالب بود همین اتفاق فرخنده مقدمه ای شد برای آشنایی با Red Hat Linux Enterprise. خوبه اینجا چند تا نکته بهتون بگم

۱. خوشتون بیاد یا نه red hat ایران رو تحریم کرده و اگر چه سایتش بازه اما برای دسترسی به repository ها نیاز به tor دارین

۲. RHEL در حالت عادی پولیه اما developer ها می تونن با ثبت نام یک سال اشتراک رایگان بگیرن (برای develop کردن)

۳. کدای RHEL بخاطر GPL باز هست. تیم Cent OS تحت نظارت Red Hat این کدا رو کامپایل می کنن و بدون Trade Mark هه Red Hat می فروشن. در حقیقت Cent OS = RHEL بدون البته ساپورت commercial. ساپورت cent os در حقیقت community based هست.

۴. Red Hat نسخه ۷ چه ۷.۳ چه ۷.۹۹۹ همه یه نسخه کرنل یه نسخه گنوم و یه نسخه از هر کوفتی که تو ذهنتون هست دارند. تفاوت نسخه ها فقط نشون دهنده patch های امنیتی هست که مستقیما روی یک نسخه واحد از سورس کد در طول زمان اعمال شده

خب RHEL رو توی dev programs اش با openID ثبت نام کردم و برای دانلود هم از شاتل لند نسخه فک کنم server رو گرفتم. ممنون از آقای واعظی که سرعت نت رو بردن بالا در عرض ۲ ساعت RHEL دانلود شد. نصب کردم tor رو آوردم بالا و با sflm_access سرور رو set کردم رو سرور آرچ ام. و تادام deckbuild بدون هیچ مشکلی اجرا شد.

در نهایت این گل های ادامه کار رو برداشتم

    libQtCore.so.4 => /lib/sflm_monitord/7.4.16.R/x86_64-linux/libQtCore.so.4 (0x55581000)
libdl.so.2 => /lib/sflm_monitord/7.4.16.R/x86_64-linux/libdl.so.2 (0x556da000)
libpthread.so.0 => /lib/sflm_monitord/7.4.16.R/x86_64-linux/libpthread.so.0 (0x556df000)
libstdc++.so.5 => /lib/support/i386-linux/libstdc++.so.5 (0x0096f000)
libm.so.6 => /lib/sflm_monitord/7.4.16.R/x86_64-linux/libm.so.6 (0x556fa000)
libgcc_s.so.1 => /lib/support/i386-linux/libgcc_s.so.1 (0x00546000)
libc.so.6 => /lib/sflm_monitord/7.4.16.R/x86_64-linux/libc.so.6 (0x5573c000)
libz.so.1 => /lib/support/i386-linux/libz.so.1 (0x00791000)

 

و بردم رو آرچ. همه چیز اوکی شدند غیر یک چیز. loader لعنتی lib32 هم فناست و تنها راهش elfpatch کردن بود. اون هم درست شد و الان deckbuild رو آرچ like a boss اومده بالا و من حسابی خوشحالم


پ.ن: آخرین بار سره ADS Ptolemy سره پروژه تله متری بود که وقتی BER به یه تیلیاردیم رسید همچین حسی بهم دس داد. یادش بخیر…

نظرات (۱)

You are BUG of worlds … I know …