حرف های پراکنده GitHub
حرف های پراکنده Rss

آخرین تکه

نوشته شده توسط بیژن | در دسته لینوکس | نوشته شده در ۱۰-۰۹-۱۳۹۶

۰

last_pieces ۸ سالی می شه که دارم سعی می کنم که از ویندوز بیام لینوکس. اوایلش خب سخت بود. photoshop و office رو لینوکس اجرا نمی شد. winE هم برخلاف گفته ها دردی رو دوا نمی کرد، هنوز هم بعد ۸ سال تا حالا ندیدم مثل آدم (غیر بازی ها) یه برنامه رو درست و درمون اجرا کنه. یه مقداری سال گذشت و ظرفیت ram ها به صورت نمایی زیاد شد تا جایی که اجرا کردن vmware هه parallel رو می شد بهش به چشم یه سولوشن منطقی نگاه کرد. اگرچه همچنان مشکل مصرف توان دو برابری رو لپتاپش یکم رو nerve بود ولی رو PC، تقریبا همه چی اوکیه به غیر از دو مورد:

۱. DirectX هه vmware تو بعضی برنامه برنامه ها کار نمی کنه

۲. Device های CDC و Char devices ها که بخض عظیمی از پروگرامر ها و دستگاه های صنعتی رو تشکیل می دن رو نمی شه بهش خوروند.

مشکل اول خودشو تو Inventor نشون می داد که در طول نسخه ۱۲ Vmware Workstation یه وقت خوبی روش صرف شد و الان تو نسخه ۱۴ می تونم بگم کم و بیش حل شده است. اما مشکل دوم رو combination لینوکس-> ویندوز همچنان به عنوان یک مشکل بی جواب باقی مونده. حالا این مشکلی که می گم دقیقا چیه؟

فرض کنید شما یه JTAG ای، ST-Link ای یه پروگرامری چیزی وصل می کنین به Host و انتظار دارید Like a boss برید تو Guest و IAR رو بیارید بالا و ARM اتون رو program کیند. اما باید بگم زهی خیال باطل. هر کاری کنید نمی تونید پروگرامرتون رو به guest متصل کنید. یه کم که google کنید می بینید که ملت تو فروم های مختلف از Xilinx تا Vmware کلی پست دادن که همیشن مشکلو خوردن اما با کمال بدشانسی همه unsolved باقی موندن. به قول آقای دولو می رسین به جایی که کار به گل می شینه. خیلی ناراحت کننده بود. این همه مشکل همه حل شده بودن و حالا سره یه debugger، مجبور بودم کل Vmware رو بریزم سطل آشغال.

ناراحت از همه جا و همه چیز، رسیدم به این پست که توش یه نفر سره program کردن MSP430 با EzFET تو vmware به همین مشکل خورده بود. اینجا بود که یکی از مهندسای Texas در حوابش نوشته بود که ما تو شرکت همه ESXi استفاده می کنیم و شرکت به هممون یه Digi USB Anywhere می ده و ما با اون پرگرام می کنیم حالا این USB Anywhere چی بود؟ USB Anywhere یه دستگاهه که ۵ تا پورت USB داره و یه پورت LAN. کارش اینه که پروتوکل USB رو می کنه LAN و شما می تونید device های USB رو (سبا از نوعشون) باهاش تو شبکه share کنید. یه گام رفته بودم جلو، ولی USB Anywhere قیمتش ۳۰۰ دلار بود و با shipping اش قطعا بالای ۲ ملیون پام آب می خورد. اول فکر کردم شاید مشابه داخلی داشته باشه ولی متاسفانه این مبدل های Ethernet به USB که جدیدا ریخته تو بازار گند زد به search ام و وقتی می زدی مبدل USB به Ethernet باز هم همون مبدل Ethernet به USB می یومد(می دونم الان قاطی کردین که چی گفتم). کمی سرچ توی نمونه های خارجی تا اینکه فهمیدم ظاهرا هیچ دستگاه دیگه ای حتی تو خارج هم وجود نداره.

یکم فکر بیشتر….. وقتی یه سخت افزار می تونه این کار رو بکنه شاید نرم افزارشم باشه. و جواب بله بود…. کلی برنامه هست که خدمات USB over IP ارایه می ده. گزینه مجانیش USBIP هه که bydefault تو کدهای kernel گنجونده شده. با تمام خوبی هاش نسخه سمت ویندوزش، رها شده و درنیجه client سمت ویندوزش کاملا از کار افتاده.

اینم نشد ولی آخرین در همیشه تو end ناامیدی باز می شد نه؟ شرکت incentivespro به طور معجزه آسایی USBIP رو روی لینوکس و ویندوز ارایه می ده و همزمان نسخه لینوکسش رایگان بود و نسخه ویندوزش هم کرک داشت. و با ۱۵ دقیقه تلاش….VMware الان ST Link رو شفاف و واضح داره می بینه

پ.ن: حوصله هیچی رو ندارم. حوصله بحث باهاتو ندارم. حوصله حرف زدنت رو ندارم حتی بودنت رو هم نمی تونم تحمل کنم. دلم می خواد ۱۰۰ تا لیوان بزارن جلوم و دونه دونه تو سر خودم و خودت خورد کنم. می دونم الان دلت می خواد مصخره کنی و مصخره کنم. چیزی نگی و چیزی نگم ولی هم من هم خودت می دونستیم که آخره این راه همینه. ولی تا آخرش رفتیم، مهم نیست… حالا هم که همه چیز خراب شده حسرت نمی خورم چون اون شکلات m&m ای که روز اول بهم دادی، شیرینی ایش به همه بدبختی های بعدیت می ارزید.

یاحق