حرف های پراکنده GitHub
حرف های پراکنده Rss

مخابرات را چقدر می دانیم

نوشته شده توسط بیژن | در دسته مخابرات | نوشته شده در ۲۱-۱۱-۱۳۹۵

۰

keysightپست قبلی دیدم خیلی تخصصی شد گفتم یکی از پست های قدیمی منتشر نشده رو که بکم جذاب تره رو هم بگذارم….

دیشب داشتم داخل یه نتورک رو نگاه می کردم. یه نتورک ۵۰ گیگی کاملا اتوماتیک، ماله زمانی بود که جدید ترین cpu بازار سرعتی بالای ۱۰۰ مگ نداشت. کابل ها به طرز وحشتناک زیبایی label گذاری شده بودند. تمام مدارات روکش طلا بودن. منظورم از این روکش ها نیست که چهار صدم گرم پد ها رو باهاش مزین می کنن منظورم کل سطح برد و با یه لایه نسبتا ضمخیمه به طوری که توی نور برد به نظر یه تیکه شمش خالص می یومد. برد ها هر کدوم توی یک housing بسیار زیبا جا گذاری می شدن. housing ای که هیچ درزی به بیرون نداشت و دو لایه شیلد آلمینیومی ایجاد می کرد. شیلدی که حداقل ۱۲۰dB تضعیف رو توی کل طیف می داد و خدایگان EMC بود. رک ها رو دونه به دونه خارج که می کنی تازه می فهمی طراح PCB رسپری پای چقدر با هنرمندان RFکار HP فاصله دارند. چقدر می شه زیبا trace کرد. زیبا test point ساخت و زیبا مدار خلق کرد. Test Point هایی custom designed، که قرار بود 50 گیگ سیگنال رو انتقال بدن به میکسر test bench آزمایشگاه.

از ۲۰ سال پیش HP و بچه های RF کارش ۳ بار اسم عوض کردن. از اون زمان تا حالا سرعت cpu ها ۲۰ ۳۰ برابر شده، از اون زمان GaAs شرکت هم ۲۰ ۳۰ برابر f_t اش رفته بالا و تاجایی که تو سایت شرکت که چرخ بزنی نتورک های تراهرتزی هم چندان نظامی به حساب نمی یان. خب اینا چیزای سخت افزاری قضیه بود اما از لحاظ نرم افزار چطور؟ همونطور که می گن پشت هر مرد موفق یه همسر خوبه :| پشت هر سخت افزار خوبم یه نرم افزار قویه. Hp, Agilent، Keysight یا هر کوفت دیگه ای که اسمش رو بنامید یه تعداد زیادی نرم افزار داره که منجمله ازشون می شه  EMPro ،ADS، جنسیس، SystemVue و 89600،

چون اگه بخوایم به کل برنامه ها بپردازیم خیلی پراکنده می شیم میدانی های تیرش رو می ذاریم کنار و متمرکز می شیم رو ADS و SystermVue. دو غول Keysight که واقعا rock and roll می کنن توی صنعت مخابرات. Keysight در مقابل، توی بازی نرم افزارهای میدانی بازی رو به Ansys و CST تقریبا باخته. با این وجود توی آنالیز های EMC همچنان ترکیب ADS و Genesys برای مسایل Signal Integrity جزء نرم افزار های ۱ بازار هستند. اما حالا اینا به ما چه.

سره یه ۲ ۳ پروژه درست و درمون قرار شده یه سری چیزا با ADS شبیه سازی کنم. یه بخشی از سیستم هم مخابراتی هست و بالاخص سیستمی که کارم به SystemVue افتاد. و دقیقا اینجا بود که تازه فهمیدم ۱۰ درصد از مخابم بلد نیستم. SystemVue یکی از زیبا ترین کارهاش تبدیل کد C و متلب به HDL هست. الگوریتمتون رو با متلب، C و یا حتی به صورت بلوک دیاگرام توی SystemVue بکشید، export کنید به ADS و با یه cosimulation وصلش کنید به بخش RF و وقتی همه چیز اوکی بود با یه دکمه همه چیز رو ببرید توی FPGA اتون. شاه کاره نه؟

بعد همچنان اخایی، استاد مخاب سیستم، میگه من به کسی که C بلد باشه احترام می گذارم چون کد متلب رو نمی شه برد رو FPGA.

بیابد حالا یه نگاه به ADS بندازیم. شما یه Memory با سرعت 2.5Gbps دارید. ۶۴ تا transmision line که از این سره برد رفتند به اون سر. شما قرار FSB مینبرد رو تعیین کنید. خیلی سادست. layout رو می کشید توی ads، سابستریت رو می گذارید روی rogers و یه سیمولیشن ۳ بعدی… و نتیجه می شه یه eye diagram جداب. چی می خواید دیگه؟

یخورده از معجزات یاد شده رو در زیر می تونید ببینید.

پ.ن: بعد کار نکردن IQ Demodulator ام بخاطر phase incorrection و دیدن راه حلش فهمیدم هیچی مخاب حالیم نیس.