حرف های پراکنده GitHub
حرف های پراکنده Rss

توکلی که هیچوقت همراهم نبود….

نوشته شده توسط بیژن | در دسته شخصی, مهندسی برق | نوشته شده در ۳۰-۰۸-۱۳۹۵

۲

orisonمعمولا روزانه مشکلات زیادی برای این و اون پیش می یاد و گاهی ممکنه بیان و از من بپرسن چی کار کنیم. که معمولا دو حالت رخ می ده. یا نظری که می دم مشکل رو دو سوته حل می کنه و طرف فک می کنه خیلی خفنم یا کلا چرت می گم و مشکل معلوم می شه از یه جای دیگه بوده و طرف فکر می کنه خیلی کودنم.

واقعیتش همیشه احساس می کنم جفتشون غلط فکر می کنن…. نه با درست شدن چیزی من خفن می شم و نه با درست نشدنش خنگ. ما داریم با یه سیستم n ورودی و n خروجی کار می کنیم که ممکنه بخاطر هر کدوم از اون n تا ورودیش، خروجی خراب بشه.  در واقعیت نصفه مهندسی توکله (به نقل قول از دکتر فرحناک)  ….  نمونش هم دقیقا می شه EMC دیزاین. شما هر چقدر هم که خوب کار کرده باشین، بازم دلیلی نداره سیستموتون با  یه نویز خاص از کار بیفته. پس تنها چاره توکله ….توکل به اینکه اون نویز خاص موقع تحویل پروژه توی اون ساعت خاص و اتاق خاص وجود نداشته باشه.

تا اینجا همه چیز عالی ولی مشکل اصلی وقتی بوجود می یاد که تابع چگالی احتمال توکل از حالت گوسیش در می یاد…. یعنی شما جلوی یک نفر همیشه کارتون خوب پیش بره و جلوی یکی دیگه همیشه گند بزنید.

و چی می تونه بدتر از این باشه که ضایع شدنتون همیشه جلوی بهترین دوستتون باشه…..

همه اتفاقاتی که تو این چند ترم براش افتاد تقصیر من بود. هر بار هم که سعی می کنم جبران کنم بدتر می شه. اصلا انگار نفرین شدم که بهش کمک نکنم. واقعا نمی دونم باید چیکار کنم…. و درک هم نمی کنم چرا این بلاها سرمون می یاد.

شاید چون دو تامون بدشانسیم و جمعمون می شه یه فاجعه…. یا شایدم چون اختلاف فازامون ۱۸۰ هه و بهتره از هم کم بشیم تا جمع…. نمی دونم.

برای اینکه پست هم یکم پر بار بشه تجربیات امروز رو بطور نکته به نکته می نویسم.

۱. قرار دادن خازن به تنهایی بین vcc و gnd نویز منبع رو کم می کنه ولی از بین نمی بره.

۲. بهترین راه برای حذف نویز استفاده از یه فیلتر pi یا T ال سی هست.

۳. فیلتر رو هیچ وقت فقط روی یک طرف نگذارید. در غیر اینصورت همچنان نویز رو روی گراند خواهید داشت. (یعنی سیم گراند رو از توی فریت یا یه سلف اگه در دسترس نیست عبور بدین)

۴. روی برد برد می شه تا ۱۰۰ مگاهرتز سیگنال رو تمیز جا به جا کرد.

۵. برای اینکه ببینید الان مدارتون نویز داره یا نه گراند اسکوپ رو به زمین وصل کنید و probe رو هم زمین کنید. حالا پیچ ولتاژ رو تا ته بپیچونید. اگر نویز روی صفحه دارید یعنی برد بردتون توش تشعشع داره رخ می ده. منبع رو قطع کنید و تاثیرش رو ببینید. اگر کم شد یکی از خمون فیلتر pi ها بگذارید و دوباره چک کنید.

6. توی رگولاتور ها یک خازن کافی نیست. هم سره خروجی و هم سره ورودی باید خازن باشه. (ورودی -> حذف نویز پاور و خروجی حذف نویز سویچینگ رگولاتور) ولی مهم نیست خازن ها رو با چه ترتیب می گذارید. مثلا می شه خازن دوم رو بین ورودی و خروجی گذاشت و باز هم نویز رگولاتور از بین می ره.

۷. به سوسماری ها اعتقاد نکنید. اگر می تونید SMA و اگه نمی شه حداقل مفتولی ببندید

۸. تا حالا شده یه نویز فرکانس بالا رو بخواید حذف کنید و بعد اینکه فیلتر پایین گذار می گذارید ببینید بدتر شد؟

معادلات غلط نیست…. بازم زمینتونه که غلطه. کلا زمین رو خیلی دریابید.

در نهایت با نتایج آزمایشات امروزم رو اسیلاتور ۱ مگی ترم ۲ ام…. تونستم ESP 01 ای که یک روز با احسان و محمدرضا نفهمیدیم چرا reset می شه رو راه بندازیم….

با یه جمله از کتاب RF Design ه آقای Bowick پست رو تموم می کنم.

چه روزی توی طراحی می تونه بدتر از اون روزی باشه که یه مشکلی توی مدارت بوجود بیاد و بدون اینکه بفهمی چرا… مشکل از بین بره.

جمله ای که مسیول آزمایشگاه های ما یک ذره هم درک نمی کننش. ( آزمایشگاه برای درک نکات عملی هست نه تست کردن و review آموخته ها )

نظرات (۲)

—>برای حذف اثر نویز سوییچینگ:
+ چندتا خازن رو با هم موازی کنین به جای این که یه خازن بزرگ بزارین…
+ بهتره از خازن های low ESR استفاده کنین.
+ هر چی ولتاژ قابل تحمل خازن بیشتر باشه نویز های فرکانس بالاتری رو میتونه حذف کنه.(مسخره ست ولی توجیه علمی داره، خودم هم این قضیه رو دیدم)