حرف های پراکنده GitHub
حرف های پراکنده Rss

CAD

نوشته شده توسط بیژن | در دسته مکانیک, مهندسی برق | نوشته شده در ۲۸-۰۶-۱۳۹۵

۲

CaD_Tools8تقریبا یک سالی هست که دارم Inventor یاد می گیرم. کتابش حدودا ۱۰۰۰ صفحه اس و با اینکه سه ترمه، روش وقت گذاشتم هنوز به زور می شه گفت نصف کتاب رو خوندم. یکی از ویژگی های جالب برنامه های ‌CAD اینه که هیچ UX و استانداردی ندارن. مثلا AutoCad با command کنترل می شه…. Inventor با کلیک راست…. solid با دکمه scroll و keyshot با کلیک چپ…. تو یکی cursor اش معمولیه یکی cross هست…. یکی اصلا کرسر نداره….. تو آلتیوم با space می تونی rotate کنی توی Inkscape با v و …..

خلاصه هر کدوم یه shortcut ای دارن…. یه trick های مخصوص دارن و …. تا اینکه چند روز پیش تصمیم گرفتم یه طرحی رو که خیلی وخته تو ذهنمه رو بیارم رو صفحه. یه یادبود برا خودم از دوران دانشجوییم. یه چیزی که وختی بهش نگاه می کنم تموم اون انگیزه های دوران دانشجوییم توش جمع شده باشه. یه چیزی که بعدا تو اون وقت هایی که کلی ناامیدی می یاد سراغم که تو این مملکت نمی شه کار کرد و چرا موندم بهم امید بده که اوضاع اونقدر هم خراب نیس و می شه یه کارهایی کرد.

طرح اولیه رو تو Inventor کشیدم. نسبتا چیز پیچیده ای نبود و زیر ۵ دقیقه تموم شد. حالا وختش بود که لوگو رو اضافه می کردم و این جا دقیقا جایی بود که بزرگترین اشتباه من آغاز شد. و اونم این بود که سعی کردم مثل واقعیت با قضیه رفتار کنم. به عبارت دیگه طرح نوشته ها رو تو Inventor بکشم…. و بعد بیام Extrude کنمشون. خلاصه sketch رو تو صفحه xy زدم و تنها چیزی که می موند Logo دانشگاه بود. در نگاه اول منطقی بود که بشه svg رو به inventor وارد کرد. (svg یک فرمت vector هست که توش روش رسم نوشته شده…. دقیقا مثل دستور آشپزی اما برای نقاشی) خلاصه با کمی سرچ….. متوجه می شیم که نتیجه منفیست. بازم با گوگل ور می ریم تا بهمون می گه ظاهارا با AutoCad می شه یه کارایی کرد…. خلاصه CD اتوکد رو از هر قبرستونی که می شد پیدا کردم و بعد نصب دوست عزیزمون، جناب اتوکد، می فهمیم که اون جواب برای یک case خاص بوده و با اتوکد هم نمی شه لوگوی کوفتی UT رو وارد Inventor یا حتی CAD کرد. (این وسط بماند که FLEX ده بار قات زد و ۲ سه روز فقط داشتم دور خودم می چرخیدم، به احتمال زیاد یه workaround تو نسخه انگلیسی بلاگ براش می نویسم). دیگه سه پیچ کرده بودم که این لوگو رو بزنم و بعد کلی مطالعه می فهمیم رفقامون در اتودسک یه tools ای دارن به نام AutoCad Raster Design….که با کمک کلی وقت می تونید هر عکسی رو (که تو فرمت Raster هست) رو بیارید تو CAD. خلاصه آرم رو با حدود ۲۰۰ Spline رسم کردم و نتیجه چنین شد.

با این حال همه چیز so far so good. اما مشکل از اونجا آغاز می شه که ‌dwg اتوکد رو import می کنی توی دوستمون Inventor….. رسما همه چی به سه نخطه می ره. چرا؟؟؟ چون برادرای عزیزمون تو AutoDesk نرم افزار Inventor رو با LISP زدن. یه زبون کند مزخرف که دو تا for تو در تو که می نویسی همه علایم حیاتی از برنامتون قطع می شه. درنتیجه با اضافه شدن فقط ۲۰۰ spline مرتبه سه همه چیز نابود می شه. به عنوان اولین راه حل spline ها رو به polyline تبدیل کردم. اما بخاطر یک باگ احمقانه توی اتوکد هر spline حداقل جدا از مرتبش باید به ۱۰۰ نخطه تقسیم بشه. چیزی در حد فاجعس این باگ! و دقیقا فاجعه ایش رو (عجب کلمه ای ) سر من نشون داد و sketch ام رفت بالای ۱۰۰ هزار نخطه

با اینوجود performace حدود ۵۰ درصد تو Inventor بهبود پیدا کرد و دیگه حداقل خبری از crash نبود و بنابراین خدای منان رو بابت این فتح شکر می گوییم ولی سرعت اونقدر خوب نشده بود که بشه ادامه داد. دیگه من شروع کرده بودم به زدن خودم به در و دیفار ولی فقط در بسته آیدم می شد. تا اینکه نا امید از همه جا یهو یاد یکی از Quick Tips های keyshot افتادم. یه کلیپ که یاد می داد چطوری به قطعتون لوگو اضافه کنید. اینطوری بود که با خوندن این لینک و این یکی. نتایج شگفت آوری خلق شدند. کاری رو که من حدودا ۲ ۳ روز حرومش کرده بودم توی حداکثر ۱۰ دقیقه قابل انجام بود. و این دقیقا همون چیزیه که خیلی آزارم می ده.

فرق سافتور های ‌GNU/Linux ای (بجز Gnome البته ) اینه که یه قاعده ای رو دنبال می کنن. یه مسیر دارن و یه طرز تفکر، چیزی که قطعا برنامه های CAD ازش بویی نبردن. texture ای که منطقی بود Inventor بفهمه و نفهمید یکی از اونهاست. و ۳ روز الافی من از نتایج اونهاست

حالا اینا خیلی مهم نیست. دو تا فایل می گذارم شاید به درد یکی خورد

لوگو ۸۰ سالگی دانشگا تهران که برا فناوری اطلاعات زدم

فایل dwg لوگو دانشگاه تهران

کم کم هم بوی ماه مهر می یاد. هدیه مادرم هم واقعا عالیه.

به امید یه ترم پربار ( با مسیولین کم بار )


پ.ن: برای اونایی که انتظار یه چیز مفید تر داشتن: scroll دایروی (رو تاچ پد های synaptic پیاده سازی شدند)

پ.ن۲: نتیجه نهایی رو یادم رفت…. می تونید اینجا ببینیدش

نظرات (۲)

سلام استاد بینایی.من به طور اتفاقی سایت شما رو پیدا کردم و مطالبشو دنبال میکنم.
من ترم ۳ هستم

سلام
مطالب که فک نکنم خیلی مفید باشه ولی ممنون که دنبال می کنی.
ترم ۳ خیلی مهمه سعی کن خوب درس بخونی
راستی، استاد هم خودتی