حرف های پراکنده GitHub
حرف های پراکنده Rss

صدا نور تصویر، حرکت

نوشته شده توسط بیژن | در دسته سزگرمی | نوشته شده در ۳۰-۱۱-۱۳۹۳

۳

battery-1821_640دو هفته از ترم شروع شده هنوز خیلی موتور درس خوندنم راه نیافتاده اما بجاش دو موتوره دارم کارهای نیمه تموم ترم پیش رو تکمیل می کنم
توی ترم پیش، توی یکی از روز های سرد پاییز من تصمیم گرفتم N70 (گوشی شاه آبادی) رو دل و رودشو بیارم بیرون.
پیچ گوشتی هویه کاردک و … رو روی میز چیدم و کار رو شروع کردم.
چیز های جالبی توش بود. آنتن Dipole چیپ ADC بیست و ۴ بیتی کلی شیلدینگ باحال و یه PCB مرررررررررررررد
یه یک ماهی گذشت. تصمیم گرفتم یک مدار ریز برای یه کار بخصوص بسازم و دوست داشتم برای تغذیه مدار بجای منبع تغذیه از باتری استفاده کنم.توی خرتون پرتون های اتاقم شروع کردم به گشتن و بالاخره به چیزی بهتر از باتری N70 نرسیدم.

متاسفانه از همون اول باتری مذکور هیچی شارژ نداشت و وقتی دو سرش رو با ولتمتر چک کردم به جای ولتاژ اسمی (حدودا ۳.۶ ولت)چیزی بیشتر از 200mv رو صفحه ندیدم. (این یعنی چی)
بنابرای رفتم سراغ منبع تغذیه که شروع کنم به شارژ کردن این باتری گوگول مگولی.البته خوب چون تاحالا باتری اونم با منبع تغذیه شارژ نکرده بودم یکم توی Doc های Nokia در اینباره گشتم اما چیزی در رابطه با شارژ باتری گیرم نیومد. آخرش خسته شدم و تصمیم گرفتم همینطور خرکی با ولتاژ  ۵ (می دونستم که برای شارژ باید ولتاژ بالاتر اعمال بشه) و جریان ماکزیم منبع رو وصل کنم به باطری. وقتی کلید رو زدم یک لحظه خشکم زد
۲ آمپر شیرین داشت از باتری می گذشت. یا خدا گفتم الان می سوزه و قطعش کردم
و بیخیال شدم تا امروز. این بار یکم بیشتر گشتم و اصول کار یک باتری رو بیشتر مطالعه کردم که اینجا شرح کار رو می نویسم
از پایه میام جلو (پس اگه بلدین، اصل سمبل رو فراموش نکنید)
۱. ظرفیت باتری
شما وقتی باتری می خرید روش می نویسه V0 ولت و n میلی امپر ساعت مثلا باتری ماله من نوشته ۴۰۰۰mAh و ۳.۲ ولت خب این یعنی چی؟
یعنی شما اگه با جریان ۱ میلی آمپر از باتری جریان بکشی باتری براتون ۶ ماه (۴۰۰۰ ساعت) شبانه روز می تونه کار کنه (یا جدا!) و خب این خیلی خوبه یعنی یک میکرو که جریانش هم مثل اسمش در حد میکرو آمپره برای قرن ها کار می کنه (نمونش ساعت دیجیتالیه روی دست دوستان هست)
2.ولتاژ دو سر باتری
تا حالا دیدین که روی گوشی یا لپتاپتون یه علامت هست که میزان شارژ باتری رو نشون می ده؟
این feedback در حقیقت از روی ولتاژ دو سر باتری ناشی می شه. وقتی باتری شما در حال تخلیه شدن هست ولتاژ دو سر اون آهسته آهسته از مقدار اسمی خودش کم و کمتر می شه که نتیجتا می شه از این مشخصه مثبت (یا شایدم منفی) استفاده کرد و میزان شارژ باتری رو اون هم تا دقت ۱ هزارم نمایش داد. برای شارژ باتری هم دوباره همین فرایند اما به طور برعکس صورت می گیره
ما یک feedback روی ولتاژ دو سر باتری می بندیم تا به نسبت ولتاژی که داره بهش جریان برسونیم و هر وقت باتری شارژ شد جریان رو صفر کنیم ،به عبارت دیگه یک مدار شارژر باتری عملا یک منبع تغذیه جریان بالا کنترل شده با ولتاژ هست (چرا می گم جریان بالا؟ چون کار bjt و mosfet هم همین بود دیگه ولی اونا جریانشون خیلی کمه)

3. مدار شارژ

فعلا به دلیل ذیق وقت و ازدیاد همورک ها از تحلیل مدار معذوریم البته تحلیل هم در راهه فقط یکم وقت می خواهم

شماتیک مدار

 

 

نظرات (۳)

سلام بیژن اصلا مطلب رو نخوردم ولی می دانم خوب و عالی

نوشتی

موش کوچولو مطلب خوردنی نیست خوندنیه
تو بچه گی هم همش کتابا رو می خوردی
حالا خدا رحم کنه بزرگ بشی احتمالا کتابارو قورت می دی می ترسم تک رقمی شی بری برق شریف
D:

من بجای این که بنویسم خوندم نوشتم خوردم