نوشته های خیلی ریییز GitHub
نوشته های خیلی ریییز Rss

مخابرات را چقدر می دانیم

نوشته شده توسط بیژن | در دسته مخابرات | نوشته شده در 09-02-2017

۰

keysightپست قبلی دیدم خیلی تخصصی شد گفتم یکی از پست های قدیمی منتشر نشده رو که بکم جذاب تره رو هم بگذارم….

دیشب داشتم داخل یه نتورک رو نگاه می کردم. یه نتورک ۵۰ گیگی کاملا اتوماتیک، ماله زمانی بود که جدید ترین cpu بازار سرعتی بالای ۱۰۰ مگ نداشت. کابل ها به طرز وحشتناک زیبایی label گذاری شده بودند. تمام مدارات روکش طلا بودن. منظورم از این روکش ها نیست که چهار صدم گرم پد ها رو باهاش مزین می کنن منظورم کل سطح برد و با یه لایه نسبتا ضمخیمه به طوری که توی نور برد به نظر یه تیکه شمش خالص می یومد. برد ها هر کدوم توی یک housing بسیار زیبا جا گذاری می شدن. housing ای که هیچ درزی به بیرون نداشت و دو لایه شیلد آلمینیومی ایجاد می کرد. شیلدی که حداقل ۱۲۰dB تضعیف رو توی کل طیف می داد و خدایگان EMC بود. رک ها رو دونه به دونه خارج که می کنی تازه می فهمی طراح PCB رسپری پای چقدر با هنرمندان RFکار HP فاصله دارند. چقدر می شه زیبا trace کرد. زیبا test point ساخت و زیبا مدار خلق کرد. Test Point هایی custom designed، که قرار بود 50 گیگ سیگنال رو انتقال بدن به میکسر test bench آزمایشگاه.

کمی نکات حول ADS جان

نوشته شده توسط بیژن | در دسته مخابرات, مهندسی برق | نوشته شده در 09-02-2017

۰

یه چند وقتیه زیاد سر و کلم به ADS افتاده. این پست جنبه آموزشی داره بنابراین فقط نکاتی رو که یادگرفتم رو می گم. از مقدمات و توضیح اینکه ADS چیه و کیه می گذریم

■ آنالیز HB

آنالیز Harmonic Balance همونطور که می دونید در فرکانس های مشخصی مدار رو حل می کنه و پاسخ رو بهتون می ده. یک بدی بزرگ HB اینه که افزایش تعداد فرکانس توی مدار، resource مورد نیاز برای حل مسیله رو بصورت هندسی می بره بالا. یه ایراد دیگش نداشتن مفهمومی برای نویزه. HB به شما SNR رو می تونه بده، می تونه بهتون NF یک پرت رو بده ولی اینا همه یه عددن! توی نمودارتون به هیچ وجه نمی تونید نویز رو چه روی طیف چه روی محور زمان ببینید. در نتیجه در دید کارفرما و مدیرپروژه و هر شخص دیگری یکم جذاب نیست نتایج.

برای حل این داستان ها، یا باید Time Domain حل کنید مسیله رو یا باید با آنلیز Envelope مدار رو پیش ببرید. توی Time Domain همه جور جنگولک بازی می شه سر سیگنال درآورد اما یه مشکل بزرگ وجود داره. فرض کنید مدار شما یه مدولاتوره که یه باند پایه مثلا ۱ مگ داره و یه سیگنال RF دو گیگی. توی این شرایط آنالیز تو فضای Time Domain فقط یه کابوسه… چرا؟ چون time step اتون رو باید جوری بکنید که تا ۴ گیگ (نرخ نایکویست جان) تو شبیه سازی وجود داشته باشه (تا LO رو داشته باشید) و از طرفی بازه زمانی باید اون قدر زیاد باشه که با bitrate ای برابر با 1Msps حدود ۱۰۰ تا سمبل تولید بشه. خلاصه مینیمم قضیه اگه فرض کنیم در لحظه صفر هم مدار تو steady state هه یه یکی دو ساعتی باید صبر کنید تا آنالیز تموم شه.

حالا اگه نخوایم این فاجعه رخ بده تنها راه استفاده از Envelope هست

احد و صمد

نوشته شده توسط بیژن | در دسته شخصی | نوشته شده در 25-01-2017

۰

1وسط این همه بدبختی…. وسط این همه پروژه. وسط ترس از افتادن، ترس از مشروط شدن. ترس از ناامید کردن کارفرماها و شرکت. خسته از همه کس و همه جا رفتم بلاگ مهدی و نمی دونم چطور شد که از بلاگ مهدی رسیدم به جیم. شاید نیکولا بود شاید خدا، نمی دونم و چه اهمیتی هم داره…. اما مهمه که بالاخره رسیدم به احد و صمد.

این روز ها همه روضه پلاسکو پلاسکو می خونن همه عکس پروفایلشون رو آتش نشان و پارچه سیاه می کنن اما کی برای احد و صمد اشک می ریزه. احد و صمدی که کودکیشون، لحظات پاکی و تراوتشون رو باید پشت چراغ قرمز ها بگذرونن. احد و صمدی که دیگه هیچ غرور و خودی از وجودشون باقی نمونده. احد و صمدی که روزگار هیچوقت بهشون شانس رو کردن استعدادهاشون رو نداد. احد و صمدی که پاک ترین کوچولوهایی بودن که بی خداحافظی از هممون توی یه شب سرد و تاریک دیگه که هیچ کس به یادشون نبود توی تاریکی به بدترین وضع جونشون رو از دست دادند.