نوشته های خیلی ریییز GitHub
نوشته های خیلی ریییز Rss

۹۵% سریعتر

نوشته شده توسط بیژن | در دسته روزنامه | نوشته شده در 13-07-2016

۰

speedچند سالی می شه که از طراحی وب و دنیای نت کناره گیری کردم. از ۲۰۱۰ خیلی چیز ها فرق کرده. اون زمان ها مثل الان انقدر javascript رشد نکرده بود. یه css بود و یه HTML و یه سری زمزمه های HTML5 و CSS3 و گاها canvas. امروز، اما همه چیز فرق کرده. جدا از خستگی هزار تا کار موازی که دارم می برم جلو دیدن این همه پیشرفت یکجا خیلی هیجان زدم کرد.

فعلادارم با react و fontawsome و fontforge و angularJS و BootStrap و coreJS و less و nodejs و loadash ور می رم چیزایی مثل rubyGem و Django رو هم گذاشتم برای بعدا. کارام که تموم شد یه خلاصه ای راجع به همشون می نویسم.

اما داستان تیتر چیه؟ بلاگ از یه فونتی استفاده می کنه به نام DejaVu Sans که طی develop کردن gnome2 ساخته شد و همچنان maintain می شه. فونت حجمش حدود ۷۵۰ کیلوبایب بود که خیلی سرعت باز شدن رو کند می کرد. ولی به کمک دوست جدیدم، fontforge حجمش 95٪ کم شد که خودش پیشرفت خیلی خوبیه. متاسفانه اما، همچنان مسیله font rendering بد ویندوز باقی مونده. داستان اینه که گرچه توی mac و linux به همت harfbuzz متن ها کاملا واضح هستن برای کاربرای ویندوز clearType گند میزنه به صفحه.

امیدوارم سازمان های دولتی جای اینکه پولاشون رو برا پیدا کردن لغاتی مثل کشلغمه و دو ور پف حروم کنن یه ۱۰ ۲۰ تا فونت ملی درست و حسابی بسازن. نکته ای که هست ساخت فونت برخلاف تصور عموم یکی از پیچیده ترین کار هاست. مسایلی مثل sub pixel rendering – کرنینگ ساخت weight های مختلف و …مسایلی هست که در فونت های فارسی رعایت نمی شه. در نگاه اول شاید فونت خیلی تاثیر چندانی در طراحی نداشته باشه. اما خوبه که بدونید این فکر کاملا غلطه نمونه بارزش هم همین بلاگه. فونت خوب شما رو به خوندن متن جذب می کنه و فونت بد با خسته کردن چشم و دلزدگی شما رو به سرعت از ادامه باز نگه می داره

به امید فونت های بیشتری مثل ایران سانس