حرف های پراکنده GitHub
حرف های پراکنده Rss

وقتی سیستمت بریزه بهم

نوشته شده توسط بیژن | در دسته شخصی | نوشته شده در ۲۵-۰۱-۱۳۹۵

۴

destructionیه زمان هایی بود که من ساعت ۳ از خواب پا می شدم و همه براشون تعجب داشت که من ۸ شب می رم برا لاه لاه تا بتونم از اون ور حدود دو صبح بیدار شم بشینم پای درس و مشق و هرچی…. اما طی یه چند سالی به این نتیجه رسیدم که این خلاف جریان شنا کردن ها هیچ وقت خوب نبوده، نیست و نخواهد بود. واسه همین آروم آروم اون هشته شد نه و بعد ده و یازده و این عیدی هم یه رکورد زدم و رسید تا ۶ :|. یادمه آقای نورهانی می گف طلبه ها برای اینکه بازدهیشون بره بالا و خوابشون کم شه سعی می کنن خوابشون رو به دو یا سه قسم تقسیم کنن. برا همین منم اوایل با فیلم و آهنگ خودم رو می کشوندم تا صبح و از اون ورم از رو عادت نمی تونستم بیشتر از ۱۰ بخوابم پس مجبور می شدم که بیدار شم و دوباره تو یه سانس دیگه تو بعد از ظهر جبران کنم و اینطوری بود که رفتم رو یه سیستم خواب دو بخشی/سه بخشی. یکی دو هفته هم اینطوری ادامه دادم. و انصافا هم راضی بودم… چرا؟

چهارمین عیدی بلاگ

نوشته شده توسط بیژن | در دسته لینوکس, معرفی نامه | نوشته شده در ۰۳-۰۱-۱۳۹۵

۳

google-blueعیدی امسای مثل اولین عیدی یه برنامه است. از همین اول یکم غر غر کنم که راه انداختنش خیلی آسون نیست و تا دستاتون کدی نشه نمی تونید کار کردنش رو ببینید.
با این حال واسه این اسمشو گذاشتم عیدی چون باور دارم که توی مسیر ساختش نکته های جالبی هست که می تونه یادگرفتنشون مفید باشه.

نام برنامه، Assistant، از روی علاقه من به داشتن یک ربات custom made برای کمک تو کارهای روزانه اومده. که گرچه این اوایل یکم ضایع به نظر میاد ولی مطمینم یه روزی می تونه کارهای خیره کننده ای انجام بده. اما چی شد که رفتم سراغ ساختنش.
روزانه من معمولا توی کتاب خوندنم به یه سری لغت جدید برخورد می کنم که نمی دونم معنیشون چیه. پس برای اینکه دوباره دفعه بعدی لنگ معنیش نمونم و  سرعت خوندنم افزایش پیدا کنه لغت ها رو یادداشت می کنم و توی وقتای پرتی مثل راه خونه تا دانشگاه مرورشون می کنم. بعد کمی گذر زمان فهمیدم که استفاده از یه ابزار automate تر می تونه خیلی کارم رو راحت تر کنه و واسه همین بود که رفتم سمت translate گوگل.

اوایل هم سرویسشون بد نبود اما وقتی تعداد لغت هام زیاد شد زوار گوگل در رفت و crash پشت crash نمی گذاشت درست روی خوندن تمرکز کنم. چندین بار هم این موضوع رو به بچه هاشون گذارش کردم اما مث که نه کسی وقتشو داشت نه حوصلشو. تا اینکه خودم دست به کار شدم و تصمیم گرفتم به عنوان اولین فاز پروژه assistant این مشکل رو حل کنم. assistant فعلا کاری که می کنه روزانه چند بار phrasebook رو از گوگل درخواست می کنه. کلمات رو ترجمه می کنه و اگر already در phrasebook اتون نبود ازتون می پرسه که آیا تمایل به اضافه کردنش دارید با نه.

و یه سری feature های دیگه که اگه عمری بود و برنامه release شد گذاشتم تا خودتون کشفش کنید

بریم سراغ مشکلاتی که بهشون خوردم برخورد کردم و راه حل اون ها